MUSTAFA BAKİ ALTINALEV UÇAĞI

1937 yılında İstanbul’da doğan Makine Mühendisi Mustafa Baki Altınalev, 1959’da Hava Harp okulunda eğitim alarak Subay olmuştur. Havacılık konusunda çeşitli kurslara katılarak dereceler almıştır.  Almış olduğu eğitimleri hayaliyle birleştirerek 1965 yılında kendi tasarımı ve yine kendi yapımı olan uçak ile uçmuştur. Ancak bu girişimi DGM (Devlet Güvenlik Mahkemeleri) tarafından uygunsuz bulunmuş olup yargılamıştır.  Kendi savunmasının yanı sıra komutanlarının verdiği ifadeler sonucunda girişimcilik amacıyla yapmış olduğu tespit edilmiş ve suçsuz olduğu kararına varılmıştır. Ancak uçak elinden alınarak devamındaki çalışmaların önü kesilmiştir.

Emekli olduktan 22 sene sonra, 2000 yılında Bodrum’daki evinin bahçesinde atölye kurarak ikinci kez girişimde bulunmuştur. 5 yıl boyunca kendi imkanları doğrultusunda uçak yapma çalışmaları devam etmiştir. Kendi tasarımı olan uçakta Volkswagen motoru kullanılmış, pervane ise tik ağacından yapılmıştır. 2006 yılında geçirdiği kısmi felç sebebiyle el koordinasyonunu kısıtlı kullanabilmekteydi. Buna rağmen uçağı tamamlamaya çalışmış ve uçağının motor çalıştırma kontrollerini yapabilmiştir. Uçuş izni alamadığı için uçağı uçuramamıştır.

Yaşantısı boyunca havacılık aşkıyla yaşayan Mustafa Baki Altınalev 1 Kasım 2016 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Havacılığa gönül vermiş Mustafa Bey’in el emeği uçağını, kızı Zerrin Çetin ve eşi Sultan Altınalev tarafından M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’ne bağışlanmıştır.