1942 DE HAVILLAND DH.82 TIGER MOTH

De Havilland tarafından Birleşik Krallık / İngiltere’de üretilen bu model, zamanının en popüler tek motorlu, çift kanatlı askeri ve sivil eğitim uçaklarından biri olarak havacılık tarihine geçti. II. Dünya Savaşı ve öncesinde, Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri ve birçok ülkenin ulusal hava kuvvetleri tarafından eğitim amacıyla kullanılmıştır.

1930’lu yıllarda üretimine başlanan Tiger Moth, iki koltuklu ve açık kokpitlidir. Ahşap pervaneye sahip olan bu uçağın kanatları ve gövdesi kumaş kaplıdır. 145 HP gücündeki “Gipsy Major I” motoruyla güçlendirilmiştir.

DH.82 Tiger Moth prototipi, bir önceki model olan DH.60 Moth’tan geliştirildi. Paraşütle atlama durumuna karşı kokpitte temel değişiklikler yapıldı. Bir diğer değişiklik ise kokpitin yanına yerleştirilen yakıt tanklarının oluşturduğu engel sebebiyle üst kanadın alt kanada göre ileri doğru hareket ettirilmiş olmasıdır.

Tiger Moth tasarımının bir başka ayırt edici özelliği ise; kanatçıkların / eleronların riskli manevralarda hızlı bir şekilde düzeltilmesine izin veren ve yalnızca alt kanatta yer alan dairesel bir kol kontrolörünün olmasıdır. Ayrıca çok düşük hızlarda havada tutunabilmesi için “Slat” tabir edilen bir sistemin üst kanat hücum kenarında bulunmasıdır.

1.Dünya Savaşından sonra, uçakların bazıları uçuş kulüplerine ve şahıslara satılmış olup hava reklamcılığı, hava ambulansı, akrobasi ve planör çekme gibi görevlerde kullanılmıştır. Yeni Zelanda’da ise, havadan gübreleme amacıyla, içinde gübre bulunan büyük bir huninin ön koltuğa yerleştirilmesi suretiyle uçak tarım alanında kullanılmıştır.

M.S.Ö. Havacılık Müzesi envanterinde bulunan T7471 seri no’lu Tiger Moth, 1942 yılında imal edildi. Müzemizde bulunan Tiger Moth’u  özel yapan noktalardan en önemlisi bir “Film Yıldızı” olmasıdır. 1996 yılında çekilen ve aynı yıl 9 dalda Oscar ödülü alan “THE ENGLISH PATIENT” ( İNGİLİZ HASTA ) filminde yer alan T7471 seri numaralı DH.82 Tiger Moth bizzat müzemizde bulunan uçaktır.

Uçabilir durumda olan DH.82 Tiger Moth, Aralık 2020 tarihinde M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’ne Ali İsmet ÖZTÜRK’ ün katkılarıyla kazandırılmıştır.

The English Patient filminde

Tiger Moth film çekimi sırasında

Teknik Özellikler:

UZUNLUĞU

MÜRETTEBAT

KANAT AÇIKLIĞI

YÜKSEKLİĞİ

KANAT ALANI

BOŞ AĞIRLIK

MOTOR

7,34 M

1-2 KİŞİ

8,94 M

2,68 M

22,2 M²

506 KG

1 × DE HAVILLAND GIPSY MAJOR I

UZUNLUĞU  7,34 M

MÜRETTEBAT 1-2 

KANAT AÇIKLIĞI 8,94 M

YÜKSEKLİĞİ 2,68 M

KANAT ALANI 22.2 M²

BOŞ AĞIRLIK 506 KG

MOTOR 1 × DE HAVILLAND GIPSY MAJOR I