M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi

NORTH AMERICAN T-6G TEXAN / HARVARD, “HAPPY HOUR”

North American Aviation tarafından tasarlanan ve NA-16 prototipinden ortaya çıkan Texan, ilk uçuşunu 1 Nisan 1935’te yaptı. NA-26 olarak modifiye edildikten sonra ABD Hava Kuvvetleri için “Temel Harp”eğitim uçağı olarak, Mart 1937’de envantere girdi ve “BC-1” modelleri ile üretimine geçildi.

         Amerikan Hava Kuvvetleri, Amerikan Donanması ve Birleşik Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından 2. Dünya Savaşı’nda pilot yetiştirmekte kullanıldı. Tandem koltuğa ve toplanabilir iniş takımına sahip iki kişilik tek motorlu eğitim uçağı, hava kuvvetlerine ve modele bağlı olarak çeşitli tasarımlarla tarihte yerini aldı. ABD Ordusu Hava Kuvvetleri (USAAC) tarafından, “AT-6”, ABD Donanması tarafından “SNJ” ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından “Harvard” olarak nitelendirildi. 1948’den başlayarak, yeni ABD Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından ise T-6 olarak belirlendi. Eğitim uçağı olarak ün salmış olmasına rağmen, Kore Savaşı’nın ilk günlerinde ve 2. Dünya Savaşı’nda başarılarıyla büyük onur kazandı.  Bir savaş uçağı kadar hızlı olmasa da, bakım ve onarımının kolaylığı onu bir üst seviyeye taşıdı. Yakın mesafe taarruzundan bombardıman ve it dalaşına kadar her türlü taktikte mümkün olan en iyi eğitimi verebilmesi için tasarlanan T-6, toplamda 15,495 adet üretildi. T-6 ile Türkiye dahil olmak üzere, 25 yılda 34 farklı ülkede yüz binlerce pilot eğitti. 1949-1953 yılları arasında AT-6 varyasyonu, geliştirilmiş kokpit düzeni, arttırılmış yakıt kapasitesi, güncellenmiş radyolar, 600 beygir gücündeki Pratt & Whitney R-1340-AN-1 radyal motor ve basitleştirilmiş kanopi tasarımıyla yeniden inşa edildi ve T-6G yaratıldı.

Havacılık tarihinde en çok üretilen hava araçlarından biri olan T-6 Texan / Harvard, “Mosquito, The Window Breaker, The Pilot Maker” gibi farklı unvanlarla da anılıyor. T-6, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, hava gösterilerinde büyük bir hayran kitlesine sahip olmakla birlikte, birçok film ve televizyon programında da yer aldı.

1953 model, T-6G Texan / Harvard “Happy Hour”, M.S.Ö.  Havacılık Müzesi’ne, Tayfun USLU’nun katkılarıyla kazandırıldı. Uçar durumdadır.

Teknik Özellikleri:

• Boş Ağırlık                             : 1,886 kg
• Azami Kalkış Ağırlığı   : 2,404 kg
• Azami Hız                               : 335 km/saat
• Seyir Hızı                                : 233 km/saat
• Menzil                                      : 1175 km
• Çıkabildiği Yükseklik : 7,400 m (24,200 ft)
• Tırmanış Oranı                : 6.1 m/s
• Kanat Genişliği               : 12,81 m
• Yükseklik                             : 3,57 m
• Uzunluk                                 : 8,84 m

Silah Donanımı:

3 × 0.30 inç (7.62 mm) makineli tüfek

X