M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi

FOUGA CM. 170 MAGISTER

Fouga CM. 170 Magister, ilk üretimi 1950’lere dayanan Fransız yapımı iki kişilik bir eğitim uçağıdır. Fouga Magister büyük miktarda seri imalatına geçilen ilk Avrupa yapımı eğitim uçaklarından biridir. Aynı zamanda, dünyadaki ilk iki koltuklu, jet motora sahip eğitim uçağı ünvanına sahiptir. Bu uçak Pierre Mauboussin’in ilk çalışmalarından ortaya çıktı. Pierre Mauboussin,  küçük turbo jet motorları, hafif uçak ve planörlere monte ettiği bilinen bir tasarımcıdır. Prototip olarak ilk uçuşunu 23 Temmuz 1952 yılında gerçekleştirdi. Performansı Fransız Hava Kuvvetleri’ni çok etkiledi ve henüz seri üretime geçilmeden 10 adet, ardından onu takip eden 400 adet hemen sipariş edildi. Almanya, Finlandiya ve İsrail dahil olmak üzere birçok ülke tarafından lisanslandırılarak üretildi ve 20’den fazla ülkede eğitim ve hafif atak görevlerinde bulundu. Karakteristik olarak “V” veya “kelebek” şeklindeki kuyruk kanadı ile diğerlerinden ayrılan bu uçakların üretimi 1967 yılında sona erdi. Bu tarihe kadar, toplam 929 adet üretildi. 1980’li yıllarda bu uçakların emekliye ayrılmasıyla, sivil koleksiyoncular tarafından alınarak müzelerde sergilenmeye başlandı.

   Tamamen metal yapıdan oluşan Fouga Magister’ın, kanat uçlarında yakıt tankları, gövdenin her iki yanında maksimum itme kuvveti 400 kg olan Turbomeca Marboré II Turbo Jet motorlar, tandem koltuklu kokpit, geriye doğru açılan kanopi, 3 tekerlekli hidrolik iniş takımı, burun içinde ikiz 7.5 veya 7.62 milimetrelik makineli tüfek takma yeri, her bir kanat altında harici hafif bomba veya güdümsüz roket gibi unsurları taşıyan dikme bulunmaktadır.

    Kanatları tek bir spardan oluşan bu uçak, hidrolikle çalışan tek parçalı flaplara, güç arttırıcı kanatçıklara, her bir kanadın altında ve üstünde üçlü hava frenlerine, 13 derece kavisli hücum kenarlarına sahiptir. Arka koltuktaki eğitmenin görüşü zayıf olduğu için, kanopinin önüne bir periskop yerleştirilmiştir. Tüm iniş takımları tek tekerlekli ve kısadır. Burun iniş takımı geriye toplanırken, kanatlara bağlı olan ana iniş takımları, gövdeye doğru toplanmaktadır. Teknik ekibin bakım sırasında uçağın bütününe kolay ulaşabilmesi için iniş takımları kısa yapılmıştır.

   Belçikalı “Red Devils”, İrlandalı “The Silver Swallows” ve Fransız “The Patrouille de France” akrobasi timleri tarafından da gösterilerde kullanılmıştır.

   AVION HENRY POTEZ üretimi, 1966 model, orijinalliğini korumuş Fouga CM.170 Magister, M.S.Ö.  Havacılık Müzesi’ne,  Erol ÖZMAN’ın katkılarıyla kazandırıldı.

Teknik Özellikleri:

Boş Ağırlık                                : 2150 kg

Azami Kalkış Ağırlığı       : 3197 kg

Yakıt Tüketimi                      : 410 lt/saat

Azami Hız                                  : 715 km/saat

Seyir Hızı                                   : 556 km/saat

Menzil                                         : 924 km 

Çıkabildiği Yükseklik   : 10,997 m (36,080 ft)

Tırmanış Oranı                  : 1020 m/dk

Kanat Genişliği                 : 12,12 m

Yükseklik                               : 2,80 m

Uzunluk                                 : 10,06 m

X