M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi

DOUGLAS DC-3

Amerikan “Douglas Aircraft Company” tarafından DC-2 modeli geliştirilerek üretilen, çift motorlu ve kuyruk tekerlekli yolcu uçağı DC-3,  1930 ve 1940’lı yıllarda hava taşımacılığında devrim yarattı. İlk uçuşunu 17 Aralık 1935 tarihinde gerçekleştiren uçağın yolcu kapasitesi, hızı ve ekonomik operasyon özellikleri hava yollarının dikkatini çekti.

M.S.Ö. Hava & Uzay Müzemiz envanterinde bulunan 2204 seri numaralı Douglas DC-3, 1940 yılında bir hava yolu şirketine  ‘’Flagship Cleveland’’ adıyla teslim edildi. Kısa zaman sonra Amerika’ nın 2.Dünya Savaşına filen girmesiyle birlikte ABD Ordusu Hava Kuvvetleri’ne (USAAF) tahsis edildi ve Avrupa’ya gönderildi. Bu intikal uçuşu sırasında, yakıt almak için indiği “Güney Greenland” hava alanında, etrafta Alman denizaltılarının olması sebebiyle bunların el bombaları ile tahrip edilmesi görevini icra etti. El bombaları, sökülen kapıdan aşağıya personel tarafından atılmıştır. Böylelikle hava bombardıman görevine gönderilen “ilk ve tek DC-3” olma özelliğine sahip oldu.

2.Dünya Savaşı’ndan sonra Trans Texas Havayolları tarafından satın alındı. Ardından, 1971 yılında Provincetown – Boston Havayolları’nda, 1992’de ise Champlain Air Şirketinde uçuşlarına devam etti. 2009 yılında İsviçre merkezli “Super Constellation Flyers Association” tarafından satın alınan DC-3, Breitling sponsorluğunda uçuşlarını sürdürdü. 2017 senesinde bu firmanın sponsorluğunda tam bir dünya turunu tamamladı ve “dünyayı dolaşan en yaşlı uçak” unvanını da almış oldu. Dünya turunda sırasında, 45.400 km kat ederek, 258 saat uçuş, 147 kalkış ve iniş yapan DC-3, 27 ülke ve 62 şehre uğradı. Bu özel uçuşta, bir çok değişik ülkeden toplam 1022 kişi uçuruldu. Dünya çapında hava gösterilerinde yer aldı. Sinema ve TV yıldızı olarak film ve belgesellerde rol aldı.

“Uçar durumdaki” DC-3, Mart 2019 tarihinde, M.S.Ö. Hava & Uzay Müzesi envanterine kazandırılmıştır.

Efsanevi uçağın adı “Turkish Delight” oldu ve Türkiye göklerindeki yerini aldı.

Douglas Aircraft Company tarafından toplam 16.079 adet olarak üretilen Douglas DC-3 tipi uçaklardan, günümüzde “uçar durumda” yaklaşık 100 adet var ve maalesef sayıları giderek azalıyor.

M.S.Ö. Havacılık Müzesi’ne  Ali İsmet ÖZTÜRK ve  Kamuran KESKİN tarafından kazandırılmıştır.

Teknik Özellikleri

  • Uzunluk              : 19.7 metre
  • Yükseklik            : 5.2 metre
  • Kanat Genişliği: 29 metre
  • Motor      : 2 x Pratt & Whitney R1830  
  • Stall Hızı            : 64 knots


  • Beygir Gücü      : 2 x 1200 hp
  • Pervane             : Hamilton Standard
  • Seyir Hızı            : 135 knots
  • Kalkış Hızı          : 85 knots
  • Yaklaşma Hızı : 85 knots
X